DX235RTF-7 z wytrzymałym frontem, z nowym ramieniem i wysięgnikiem ze specjalną kinematyką oraz funkcją odchylania
Fot. Develon
Firma DEVELON (dawniej Doosan Construction Equipment) wprowadziła na rynek koparkę tunelową DX235RTF-7, która stanowi rozszerzenie oferty maszyn do zastosowań specjalnych tej marki.
Model DX235RTF-7 bazuje na znanej koparce gąsienicowej Develon DX235LCR-7 ze skróconym promieniem obrotu i jest napędzany silnikiem DL06V spełniającym wymogi normy Stage V, o mocy 141 kW (189 KM). Nowa koparka wykorzystuje sprawdzoną kompaktową konstrukcję i minimalny promień obrotu, charakterystyczne dla poprzedniego modelu, jednak kluczowym elementem maszyny jest jej wytrzymały front do tunelowania, złożony z nowego ramienia i wysięgnika ze specjalną kinematyką oraz funkcją odchylania.
Do pracy w trudnych warunkach pracy pod ziemią
Jan Breburda, kierownik ds. produktów do zastosowań specjalnych w Develon Europe, powiedział:
– Nowa maszyna do tunelowania DX235RTF-7 została zaprojektowana pod kątem najwyższej wydajności w trudnych warunkach pracy pod ziemią. Stanowiąc uzupełnienie bezpieczeństwa i komfortu obsługi, zaawansowane rozwiązania hydrauliki oraz solidna konstrukcja zapewniają optymalną moc i trwałość, podczas gdy niewielkie rozmiary maszyny umożliwiają łatwe manewrowanie w ograniczonych przestrzeniach.
Całkowita masa robocza koparki wynosi 25.689 kg, a jej maksymalny zasięg to 9.260 mm. Kinematykę frontu do tunelowania opracowano przedkładając zasięg poziomy i precyzję nad ruch w pionie. Ta wyjątkowa kinematyka oparta jest na funkcji odchylania (45°/45° w dwóch kierunkach) wysięgnika, którego ruch może być sterowany za pomocą pedału znajdującego się w kabinie operatora.
Sprawdzi się w ograniczonej przestrzeni
Konfigurację wysięgnika i ramienia zaprojektowano specjalnie do prac w wąskich obszarach, nieznacznie ograniczając zasięg ruchu w porównaniu ze standardowym frontem maszyny DX235LCR-7. Nowy model jest przeznaczony w szczególności do pracy w środowiskach z małą ilością miejsca, bez możliwości korzystania z ruchu obrotowego w wąskich obszarach. Dzięki temu koparka DX235RTF-7 może pracować wydajnie w ciasnych tunelach - sięgać zarówno do ścian, jak i czoła tunelu, a niewielka wysokość zabudowy umożliwia poruszanie się maszyny w takich ograniczonych przestrzeniach.
Z elementami ochronnymi
Maszyna jest wyposażona w elementy ochronne zabezpieczające przed spadającymi odłamkami skalnymi lub kontaktem ramienia ze sklepieniem bądź ścianami tunelu. Koparka ma więc system osłon chroniących przed spadającymi obiektami (FOG — Falling Object Guard- poziom 2) i dodatkowo bardziej wytrzymałe poszycie oraz zabezpieczenie instalacji hydraulicznej.
Zabezpieczenie obejmuje również osłony przewodów hydraulicznych i świateł roboczych ramienia, a także zamknięcie siłownika i łączników łyżki w wydzielonej komorze ochronnej oraz ukryty siłownik ramienia.
DX235RTF-7 wyróżnia się sześcioma roboczymi światłami LED (cztery z przodu i dwa z tyłu), a także kamerami AVM montowanymi w standardzie. Inne usprawnienia to między innymi linia hydrauliczna PERO (wychylenie i obrót), centralne punkty smarowania i opcjonalny lemiesz. Specyfikacje obejmują również przeciwwagę o masie 6,4 tony i płyty gąsienic z potrójnymi ostrogami poślizgowymi o szerokości 600 mm.
Prace tunelowe często wymagają transportu maszyny do obszarów o ograniczonym dostępie, dlatego koparkę DX235RTF-7 zaprojektowano tak, aby można ją było łatwo podnieść i ustawić w odpowiednim miejscu. (red)